Kosztowny remont willi – Dziennik Polski

Kochanów. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków gmina Zabierzów musi odnowić kompleks obiektów po Lubomirskich do 2017 roku.

Być może powstanie tu filia ośrodka kultury Szykowana rekonstrukcja dworku myśliwskiego, czyli wili Lubomirskich w Kochanowie będzie kosztowna. – Według wstępnych szacunków na prace trzeba przeznaczyć około 5 mln zł – mówi Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa. – Dla gminy to ogromny wydatek, tym bardziej, że budynek nie jest zagospodarowany – zaznacza.

Kiedyś, przez prawie 50 lat, do 2003 r., w kochanowskiej willi mieściła się szkoła podstawowa, a następnie świetlica wiejska. Teraz stoi opuszczona, bo stan techniczny nie pozwala na prowadzenie zajęć. Jak wskazuje sołtys Kochanowa Mariusz Koźbiał, obecnie świetlica została zrobiona w oficynie, która dawniej stanowiła zaplecze gospodarcze dla willi. – Remont będzie bardzo kosztowny. Jak zorientowaliśmy się po wizycie konserwatora, budynek trzeba praktycznie rozebrać i po konserwacji złożyć na nowo. Dlatego tak wielkie są koszty tej inwestycji – mówi wójt Elżbieta Burtan. – Potem będziemy musieli poszukać odpowiedniego przeznaczenia dla tego budynku. Myślę, że możemy tam zrobić filię ośrodka kultury – dodaje.

Willą w Kochanowie zainteresowała się Łukasz Grzelewski, jako społeczny opiekun zabytków w gminie Zabierzów. Nie było to poszukiwanie pomocy finansowej na zewnątrz, ale zwrócenie uwagi gminy i konserwatora na stan willi. Małopolski konserwator zabytków skontrolował stan obiektu w listopadzie ubiegłego roku. – Była tu komisja, która oglądnęła dokładnie budynek, spisała protokół i nakazała odnowę – mówi sołtys Kochanowa, który uczestniczył w wizytacji. Dodaje, że mieszkańcy chcą, by organizowano tu zajęcia dla dzieci i młodzieży. – Wiemy, że obiekt po konserwacji nie będzie służył tylko naszej miejscowości, bo ona jest mała – liczy zaledwie 365 osób razem z dziećmi. Można tu z powodzeniem organizować zajęcia dla mieszkańców całej gminy – podkreśla.

Drewniany dworek myśliwski w Kochanowie wybudował w 1896 r. dziedzic Aleksandrowic, książę Eugeniusz Lubomirski. Współpracował z krakowskim towarzystwem kolonii wakacyjnych, które organizowało tu letni wypoczynek dla dzieci. Początkowo obiekt wyglądał nieco inaczej niż dziś, bo w 1930 roku został przebudowany. Od 1913 r. podczas wakacji przebywały tu osierocone dzieci z Krakowa i Wiednia. Opiekowało się nimi Towarzystwo Szkoły Ludowej. Osierocone i pozbawione opieki dzieci przebywały w tym dworku także podczas obu wojen światowych. Ponadto na zajęcia wakacyjne przyjeżdżały tu dzieci pracowników krakowskich instytucji. W latach 70. XX wieku obiektem zarządzał krakowski wydział oświaty, potem, od początku lat 80. XX wieku, Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych z siedzibą w Rudawie. Potem kompleks stał się własnością wsi, a zarządza nim gmina Zabierzów.

Ostatnie remonty – schodów zewnętrznych i dachu – robiła w 2005 roku za 20 tys. zł. W 2011 r. były opracowywane dokumenty związane z planowaną adaptacją budynków do nowych funkcji, jednak nie realizowano ich. Dwa lata temu gmina podjęła próbę połyskania dotacji na remont z Urzędu Marszałkowskiego, ale na willę w Kochanowie pieniędzy zabrakło. Teraz gmina będzie musiała ratować zabytek bez względu na to, czy uda się pozyskać zewnętrzną pomoc.

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9290960,kosztowny-remont-willi,id,t.html